Haşimiye’deki canlı bomba zanlısına müebbet hapis cezası

Şanlıurfa’da geçtiğimiz yıl Ağustos ayında kentin en işlek yerlerinden biri olan Haşimiye’de bombalı eylem hazırlığında olan PKK terör örgütü üyesi, polis ekiplerinin şüphelenmesi üzerine önce takibe alındı. Takip edildiğini anlayan şüpheli elindeki çantayı bırakarak olay yerinden kaçmaya çalıştı. Uzun bir kovama sonunda yakalanan şüpheli emniyet güçleri tarafından sorguya alındı. Çantasına koyduğu bilyelerle güçlendirilmiş plastik patlayıcıyla yakalanan Suriye uyruklu Hasan El Aliou bugün hakim karşısına çıktı. 

Şanlıurfa 6. Ağır Ceza Mahkemesinde yapılan duruşmaya tutuklu Aliou ve avukatı katıldı. Cumhuriyet savcısı tarafından hazırlanan iddianamede, sanığın silahlı terör örgütü PKK/KCK üyesi olduğu ve örgüt tarafından verilen talimatlar doğrultusunda hareket ederek bombalı eylemde bulunmak üzere kente geldiği, yakalanamaması durumunda çelik bilyelerle güçlendirilmiş olan bombayı halkın yoğun olarak bulunduğu yerde patlatarak birden fazla vatandaşın yaralanmasına veya hayatını kaybetmesine neden olabileceği belirtilerek cezalandırılması talep edildi.

Hasan El Aliou da savunmasında, üzerine atılı suçlamaları kabul etmeyerek beraatini talep etti. Mahkeme heyeti ise sanığa ‘Devletin birliğini ve bütünlüğünü bozmak’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis, ‘İzinsiz patlayıcı madde bulundurmak ve kullanmak’ suçundan ise 8 yıl 4 ay hapis ve 20 bin lira adli para cezası verdi.

BİHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu