GÜNDEM

Havalimanına yeni pist! Urfa semalarında İHA ve SİHA’lar uçacak

Turizm bakımından önemli bir potansiyele sahip olmasına rağmen haftada çok az sayıda uçağın inip kalktığı Şanlıurfa GAP Havalimanı hareketlenecek. Havalimanına silahlı ve silahsız olmak üzere insansız hava araçları pisti yapılıyor.

Yapımı 10 yıl süren Şanlıurfa GAP Havaalanı 2007 yılının yaz aylarında hizmete girdi. O dönemde, yapıldığı tarihte ülkenin en uzun pistlerinden birine sahip olan havalimanından kargo uçakları kalkarak ; dünyaya sebze meyve taşınacağı reklamları yapıldıı. Ancak o günden beri havalimanı bunlarla değil de konumuyla ilgili tartışmalar, ; yetersiz ve iptal edilip duran uçak seferleriyle gündeme geldi. Şüphesiz büyük bir turizm potansiyeline sahip kentin en önemli sorunlarının arasında bu havalimanının yeri uçak seferlerinin azlığı gösteriliyor. Mimar Bahattin Çelik, havalimanındaki hareketliliği artıracak bir iddia bulunduu.

GAP Havalimanı’nda insansız hava araçları (İHA) ve silahlı insansız hava araçları (SİHA) için pist yapıldığını belirten Bahattin Çelik, havalimanından fotoğraflar paylaştı. Çelik, sosyal medya hesabında şu ifadeleri kullandı:

“Şanlıurfa GAP havalimanına insansız hava araçları (İHA) ve Silahlı insansız hava araçları (SİHA) pisti yapılıyor. Yakında İHA ve SİHA’ları Urfa semalarında olacak. Haftada 5-10 tane uçak inip kalkan koskocaman HAVALİMANI bir nebzede olsa hareketlenecek”.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu