GÜNDEM

Haydi çocuklar müzeye projesinin tanıtımı yapıldı

Haliliye Belediyesi tarafından çocukların kültürel ve tarihi bilgilerinin artırılması amacıyla düzenlenen “Haydi Çocuklar Müzeye” projesinin tanıtımı gerçekleşti.

Haliliye Belediyesi, Milli Eğitim Müdürlüğü ve Kültür Turizm Müdürlüğü tarafından ; gençlerin kültürel ve tarihi bilgilerinin artırılması amacıyla “Haydi Çocuklar Müzeye” projesi hayata geçirildi.

Müze Gezisi İş Birliği Projesi kapsamında gençlerin kültürel etkinliklerinin ve bilgilerinin artırılması için Haliliye ilçe sınırlarında bulunan okullarda eğitim gören çocuklar, ; müzeye götürülüyor. Neolitik Çağ’ın en nitelikli müzesi ve Türkiye’nin en büyük müze kompleksi olan Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi ile ; geçmişe yolculuk yapan çocuklar, tarihi de yerinde görme fırsatı buluyor.

Kırsal ve merkez ayrımı yapılmaksızın Haliliye’deki tüm okullarda devam eden projenin tanıtımı Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi’nde yapıldı. Tanıtım etkinliğine Haliliye Belediye Başkanı Mehmet Canpolat, ; Haliliye Kaymakamı Metin Esen, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Vural, İl Kültür ve Turizm Müdürü Aydın Aslan, Müze Müdürü Celal Uludağ, öğretmenler ve 200’e yakın öğrenci katıldı. Mehteran dinletisi ve gösterisi ile başlayan programa, çocuklar ay yıldızlı bayrakları sallayarak eşlik etti.

Haliliye Belediye Başkanı Mehmet Canpolat, ; çocuklara tarihlerini tanıtmaya yönelik projenin ilk etabında 45 bin öğrenciyi müzeye taşıdıklarını söyledi. Projenin 2 yıl devam edeceğini belirten Canpolat, ; “İlimle ilgili, bilimle ilgili bilgilendirirken, bir taraftan da çocuklarımız geçmişlerini bilsinler ki ileriye güzel bakabilsinler diye çalışıyoruz. Şimdiye kadar Haliliyeli çocuklarımız için birçok projeyi icra ettik. Eğitim denilince bizler son derece duyarlıyız. Haliliye Belediyesi olarak ; eğitime destek anlamında her zaman farkındalık yarattık” dedi.

Haliliye Kaymakamı Metin Esen, kültürel varlıkların çocuklar tarafından tanınması için bu projeyi hayata geçirdiklerini  belirterek, ; “Proje tamamlandığında 50 binin üzerinde çocuklarımız bu etkinlikten faydalanacak. Projemize destek olan, ; kırsal mahallelerdeki öğrencilerimiz de dahil olmak üzere tamamını buraya taşıyacak olan Belediye Başkanımız Mehmet Canpolat’a teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Konuşmaların ardından öğrenciler müzeyi gezdi.

“Haydi Çocuklar Müzeye” projesi ; Haliliye ilçe sınırlarındaki tüm okullarda etap etap uygulanacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu