GÜNDEM

İçişleri Bakanlığı, jandarmayı eşkıyaya benzeten Urfalı vekili kınadı

İçişleri Bakanlığı, Akbelen’de ağaç kesimini protesto edenlerin bilgilerinin toplanılmasına tepki göstererek jandarmaya “eşkıya” benzetmesinde bulunan CHP Şanlıurfa Milletvekili Mahmut Tanal’ı “şiddetle kınayarak” konuyla ilgili hukuki süreç başlattıklarını açıkladı.

İçişleri Bakanlığı, CHP Şanlıurfa Milletvekili Mahmut Tanal’ın Akbelen’de ağaç kesimine tepkiler sırasında jandarmaya “eşkıya” benzetmesi yapmasını kınayarak konu hakkında hukuki süreç başlatıldığını duyurdu.

İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Kahraman Jandarma Teşkilatımız, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ifade ettikleri gibi bir ‘Kanun ordusudur’ ve 184 yıldır eşkıyalarla mücadele etmektedir. Etmeye de devam edecektir. Görevini yapan Jandarmamıza ‘eşkıya’ diyen milletvekilini şiddetle kınıyoruz. Konuyla ilgili hukuki süreç başlatılmıştır.”

NE OLMUŞTU?

Muğla’daki Akbelen ormanında maden sahasının genişletilmesi için ağaç kesimine tepkiler sürerken, köylülere destek için bölgeye giden CHP Şanlıurfa Milletvekili Mahmut Tanal jandarma görevlileriyle tartıştı.

Bölgeye gelenlerin kimlik bilgilerinin bir kağıda yazılarak toplanmasına karşı çıkan Tanal, “Bunu yapamazsınız, fişliyorsunuz” dedi.

Listenin fişleme olduğunu iddia eden Tanal, “GBT yapıyorsunuz, fişleme yapamazsınız” diyerek, astsubayın elindeki listeyi almaya çalıştı ve uygulamayla ilgili mahkeme kararının gösterilmesini istedi.

Yanından uzlaşan astsubayın peşinden giden Tanal, “Bu üniformaya yazık ya. Bu üniformanın sahibi kanuna uygun hareket eder, eşkıya gibi hareket edemezsiniz. Listeyi verin bana” diye bağırdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu