Genel

Karahantepe ören yeri statüsü aldı

Eski Şanlıurfa Turizmi Geliştirme A.Ş. Genel Müdürü Uncu, ören yeri statüsü alan Karahantepe’nin çatı ve ziyaretçi karşılama merkezi projelerinin bütçesinin hazır olduğunu belirterek, ören yerinin seneye çok daha iyi gezilebileceğini ifade etti.

Şanlıurfa kent merkezine 46 kilometre mesafede bulunan Tek Tek Dağları Milli Parkı içerisindeki Kargalı köyü yakınlarında 1997’de araştırmacıların yüzey taraması sırasında Karahantepe’deki yapılar tespit edildi.  Ardından alanda başlatılan “Göbeklitepe Kültürü ve Karahantepe Kazıları” projesi kapsamındaki çalışmalarda Karahantepe’de Göbeklitepe’deki yapılara benzeyen ve ilk belirlemelere göre neolitik döneme ait “T” biçiminde 250’nin üzerinde dikili taş tespit edildi.

Karahantepe’deki bu kazılar yeniden dikkatleri bölgeye çekti.

Son olarak Karahantepe, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından yapılan çalışma sonrası ören yeri statüsü aldı. Bu kapsamda Karahantepe’deki eserlerin çevresine bilgilendirme levhaları yerleştirilecek, alana gelenlere detaylı bilgiler aktaracak görevliler hazır bulunacak.

UNCU: ÇATI VE ZİYARETÇİ KARŞILAMA MERKEZLERİNİN BÜTÇESİ HAZIR

Eski Şanlıurfa Turizmi Geliştirme A.Ş. Genel Müdürü Mehmet Uncu, Karahantepe’nin ören yeri statüsü almasının olumlu bir gelişme olduğunu vurguladı. Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Uncu, “Karahantepe ören yeri statüsü aldı. Karahantepe çatı ve ziyaretçi karşılama merkezi projelerinin bütçesi hazır. Seneye çok daha iyi gezilebilecek. Göbeklitepe’ye de yeni ziyaretçi merkezi geliyor (şimdi yaşanan sıkıntılar giderilecek)” ifadesini kullandı.

Uncu, bu kazanımların Şanlıurfa’da kamu-özel sektör ortaklığında kurulan, Şanlıurfa’nın turizmini geliştirmeyi amaçlayan şirketin bulunmasından kaynaklandığını belirterek, paylaşımının devamında şu ifadeleri kullandı:

“Belediyenin 1 yıldır ihaleye çıkamadığı Güney Kültür Yolu altyapı çalışmaları (Soğmatar, Şuayip, Bazda, Han elbarur, Harran) tamamlanırsa Urfa en az 3 gece konaklamalı olacak. Bu çalışmalar Şanlıurfa’da turizm aş’nin olmasının eseri”.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu