SİYASET

Kürt seçmen kime oy verecek

Spectrum House'un Kürt seçmen eğilimi anketine göre, AK Parti'nin oy oranında düşüş yaşandığı, Kürt şehirlerinde de ilk defa oy kullanacakların yüzde 78,7’sinin HDP’yi tercih ettiği belirtildi.

Spectrum House Düşünce ve Araştırma Merkezi, Kürt seçmene dair 25 Eylül – 10 Ekim arasında 18 yaş üstü 1934 kişi ile yapılan yüz yüze görüşmeler doğrultusunda hazırladığı araştırma raporunu yayımlandı.

AK Parti’nin oylarının büyük oranda düştüğü ve bu düşüş eğiliminin devam ifade edilen raporda, HDP’nin kendi oylarını büyük oranda koruduğu ve artış eğilimi içinde olduğu aktarıldı.

Raporda, AK Parti’nin oy kaybına dair şu tespit yer aldı:

“AK Parti oylarında yarıya yakın bir düşüş olması AK Parti’nin 2015 sonrası izlediği politikaların, kendisine oy veren Kürtlerde bir kırılma oluşturduğu ortaya koymaktadır. 2015 seçimlerinden sonra Kürt seçmenin kimlik, anadil ve toplumsal taleplerine cevap verecek politikalar üretmemesinin bu kırılmada belirleyici olduğu hem saha gözlemlerimizden hem de araştırmamızın bulgularından anlaşılmaktadır.”

Raporda, HDP’nin yüzde 95,8 oranında oylarını korumakta olduğu ve ilk defa oy kullanacak katılımcıların yüzde 78,7’sinin HDP’yi tercih etme eğiliminde oldukları ifade edildi.

Raporda, “Kürt seçmenin HDP’yi tercih etme eğiliminin tarihsel sebepleri olmakla birlikte, bu eğilimin HDP’ye yönelik kapatma davası, yöneticilerinin tutuklanması, izlenen güvenlikçi politikalar, fırsat eşitsizliğinin derinleştirdiği ekonomik sorunlar ve kutuplaştırıcı politikalara karşı bir tepki olarak geliştiği de sonuçların analizinde görülmektedir” denildi.

Raporda, örneklem grubuna katılanlara Türkiye’nin en önemli sorununun ne olduğu sorusu yöneltildiği, bu soruya toplamda yüzde 35,7 oranında Kürt sorunu yanıtı verildiği aktarıldı. Ayrıca HDP’li seçmenlerin yüzde 47,4’ü Türkiye’nin birinci sorunu olarak Kürt sorunu yanıtını verdiği aktarıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu