GÜNDEM

Kürtçe resmi ve eğitim dili olsun talebi

Yeni eğitim-öğretim yılı dolayısıyla aralarında Şanlıurfa’nın da bulunduğu birçok kentte yapılan açıklamalarda, Kürtçenin resmi ve eğitim dili olması istendi.

Ülke genelinde ilk ve ortaöğretim kurumlarındaki yaklaşık 19 milyon öğrenci ve 1,2 milyon öğretmen, 2022-2023 eğitim öğretim yılına bugün başladı.

Şanlıurfa’da ise yaklaşık 695 bin öğrenci ve 35 bin öğretmen yeni eğitim dönemi için bugün okul yolunu tuttu.

Yeni eğitim-öğretim yılının ilk günü dolayısıyla aralarında Şanlıurfa’nın da bulunduğu birçok kentte Kürtçe eğitim açıklaması yapıldıı.

Şanlıurfa’da Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şanlıurfa İl Teşkilatı tarafından yapılan açıklamada Kürtçe anadilinde eğitim talep edildii.

Ahmet Bahçıvan İş Merkezi önünde yapılan açıklamaya, HDP Milletvekili Ayşe Sürücü’nün yanı sıra çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisi katıldıı.

Özgür Kadın Hareketi (TJA) üyesi Garibe Yeşil, anadilde eğitim hakkının anayasal güvence altına alınması gerektiğini belirterek, “Bütün sınıflarda anadilde eğitim verilmedi. Yasaklamaları kabul etmiyoruz, bu insanlık suçudur. Herkes anadilde eğitim verilene kadar mücadele etmeli. Dilimiz direnişimizdir” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu