Kuş; Urfa’nın Kaybedecek Zamanı Yok

urfaradikal genel yayın yönetmeni Gazeteci- yazar Mehmet Emin Kuş, Şehircilik ve belediyecilik ile ilgili sosyal medyada yaptığı açıklamada; “Şanlıurfa eski belediye başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba için “çok iyi belediye başkanı” diyenler oluyor. Buna şaşırıyorum! Çünkü son 20 yılın en fazla sözde imarlı ve izinli gecekondulaşması onun döneminde oldu.

 

Birinci sınıf tarım arazileri üzerine yapılaşmanın önüne geçmedi. Ak partinin en iyi döneminde belediye başkanı olduğu halde Urfa’yı iktidarın nimetlerinden faydalandırmadı. Çünkü hep çekişmeli bir politika izledi. 10 yılını çiçek ekme ve kaldırım/kilit taşları döşemekle geçirdi. Yaptığı üç beş projeleri var, onlar da yanlış yerde, yanlış projeler. Otogar, abide kavşağı, piazza gibi yanlış projeler…

Urfa’nın kaybedecek zamanın olmadığını belirten Kuş;  mevcut idarecilere ve belediyecilere seslenerek;

“Bu şehrin kaybedeceği bir 5-10 yılı daha yok. Lütfen vizyonunuzu ve ufkunuzu geniş tutun. Şehircilik üzerine yoğunlaşın. Şehir ve insan ilişkileri üzerine araştırma yapın ve şehrin geleceğini karartmayın! Şu anda yaşanılamaz bir şehir oluşturmuşuz. Kent estetiği sıfır, mimari sıfır. Çarpık ve ölçüsüz bir şehir inşa etmişiz. İnsan ve toplum psikolojisini alt üst eden, stres oluşturan bir şehir ortaya koymuşuz.

Gazeteci- yazar Mehmet Emin Kuş,  son olarak çözüm yolları hakkında yapılması gerekenleri şöyle sıraladı: “Urfa için son 50 yıldır yapılan tüm yapılaşmanın/gece konduların- önceden alt yapı, üst yapı, projeleri tamamlanarak – yıkılması gerekiyor. Bunların yerine mimarisi güzel bir şehir inşa etmek lazım. Hepsi aynı anda olmaz tabi, bu yüzden mahalle mahalle, semt semt gitmek ve iyi bir ekip kurarak yaşanılabilir bir kent oluşturmak lazım. Düzenli, yeşil, caddeleri geniş, insan psikolojisini bozmayan bir şehir olmalıdır.” Dedi.

 

Ahmet Bulut/

Hakkında Çağrı Haber Editör

Avatar for Çağrı Haber Editör

Tavsiye Haber

Mahalleli hırsızları suçüstü yakaladı

Mahalleli hırsızları suçüstü yakaladı

Şanlıurfa’nın Eyyübiye ilçesinde, 2 şüpheli kablo hırsızlığı yaparken mahalleliler tarafından suçüstü yakalandı. Eyyübiye İlçesine bağlı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir