EKONOMİ

Merkez Bankası’ndan yeni düzenleme

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) TL cinsi zorunlu karşılıklara uyguladığı faiz oranını sıfıra çekerken, gerçek kişilerde dövizden dönüşüme uyguladığı ilave faiz ödemesini de sonlandırdı.

TCMB dövizden TL’ye dönüşüm sağlayamayanlar için döviz hesaplarına ; yüzde 1,5 olarak daha önce uygulayacağını açıkladığı komisyon sisteminde değişikliğe de gitti.

Değişiklik öncesi zorunlu karşılıklara TL payını artırıcı yönde ; yüzde 8,5 ile yüzde 14 arasında farklılaşan faiz oranları uygulanıyordu.

TCMB gönderdiği yazıda, ; “Türk lirası cinsinden tesis edilen zorunlu karşılıklara uygulanacak faiz/nema oranı yüzde sıfır olarak belirlenmiş ve yurt içi yerleşik gerçek kişilere ait hesapların dönüşümüne bağlı olarak Türk lirası zorunlu karşılıklara ilave faiz/nema ödenmesi uygulamasına son verilmiştir” dedi.

YÜZDE 20 DÖNÜŞÜMÜ SAĞLAYAMAYANLARA 2 AY ÖTELEME

TCMB gerçek ve tüzel kişiler için ayrı ayrı Döviz Tevdiat Hesabı’ndan ; (DTH) TL’ye yüzde 20 dönüşüm oranı hedefine ulaşılması için belirlenmiş olan 8 Temmuz tarihini 2 Eylül’e erteledi.

TCMB, 2020 sonunda sıfırlanan döviz komisyon oranlarını dövizden TL’ye dönüşün ; yüzde 10 ve yüzde 20 oranlarını belli tarihe kadar sağlayamayanlar için sıfırdan yüzde 1,5’e yükseltmişti.

Uygulamaya göre, dönüşüm oranlarını tutturamayan bankalar ; dolar ve euro cinsinde yıllık yüzde 1,5 oranında komisyon oranlarını uygulaması yaklaşık 3 ay ötelenmişti. Uygulama komisyon ödememek için yüzde 10 oranında DTH dönüşüm oranı için 15 Nisan’a, yüzde 20 oranında dönüşüm için 8 Temmuz’a kadar yapılmasını öngörüyordu.

Şimdi ise 8 Temmuz tarihi 2 Eylül’e ötelenmiş oldu. TMCB ayrıca 2 Eylül’e kadar yüzde 10 oranında dönüşüm sağlayamayan bankalara da “iki kat” komisyon uygulayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu