URFA YEREL HABERLER

Mevsimlik tarım işçileri zor şartlarda çalışıyor

Sosyal medyada paylaşılan video, mevsimlik tarım işçilerinin zor şartlarda çalışma koşullarını bir kez daha ortaya koydu. HÜDA PAR Şanlıurfa İl Başkanı Özaslan, Urfalı mevsimlik tarım işçilerinin sahipsizliğine vurgu yaparak, Şanlıurfalı özellikle de iktidar milletvekillerine gönderme yaptı.

Şanlıurfa’dan her yıl binlerce insan, mevsimlik tarım işçiliği için başka bölgelere göç ediyor. Çukurova, İç Anadolu ve Karadeniz bölgesinde genellikle tarlalarda çalışmaya giden işçiler, yaşam koşulları açısından çok büyük sıkıntılar çekiyor. Kurulan çadırlarda yaşamlarını idame etmek zorunda kalan işçiler, tarlalarda da genellikle açık alanda, yağmurdan fırtınadan sığınacakları bir barınak olmadan çalışıyor.

Böyle bir ortamda çalışmak zorunda kalan işçilerle ilgili sosyal medyada bir video paylaşıldı. Videoda soğan tarlasında çalışan mevsimlik işçilerin birden bastıran yağmur ve fırtınadan kaçtıkları görülüyor. Sığınacak yerleri bulunmayan işçiler ulaşımda kullandıkları minibüslere doğru koşuyor.

Video sosyal medyada paylaşılırken Şanlıurfalı milletvekilleri eleştirildi. Bir kullanıcı, “Buyurun sayın 14 vekil bunlar bizim insanımız, bazılarınız mırra içmeyi faaliyet raporu olarak paylaşıyor bazılarınız son model araçlarla sahadayız diye reklam yapıyor bazılarınız tanıtım günlerinde halay çekiyor” ifadelerini kullanırken, mevsimlik tarım işçileri ile ilgili daha önce rapor hazırlayan HÜDA PAR Şanlıurfa İl Başkanı Emin Özaslan da paylaşımda bulundu. Paylaşımında mevsimlik tarım işçilerinin sahipsiz olduğunu vurgulayan Özaslan, özellikle iktidar milletvekillerine gönderme yaptı. Özaslan, “Yoksulluk… Çaresizlik… Sahipsizlik… Ve 14 milletvekilin hassasiyeti… Özellikle de iktidar milletvekilleri…” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu