GÜNDEM

Şanlıurfa esnaf tam kapanmada destek bekliyor

Koronavirüs vaka sayılarında yaşanan artış nedeniyle uygulanacak tam kapanma nedeniyle Şanlıurfalı esnaf, salgından etkilendikleri gerekçesiyle devletten ekonomik destek bekliyor.

Koronavirüs salgını nedeniyle tüm Türkiye’de 29 Nisan 2021 Perşembe akşamı saat 19.00’dan başlayıp, 17 Mayıs 2021 Pazartesi sabah 05.00’e kadar sürecek şekilde tam kapanma olacak. Bu tarihler arasında kesintisiz sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak. Şanlıurfa’da geçimlerini zor şartlar altına sürdüren ve salgından etkilenen esnaf, tam kapanma sürecinde devletten ekonomik yardım talep ediyor. Salgın sürecinde mağdur durumda kaldıklarını belirten esnaf, kiralarını bile ödeyemeyecek duruma geldiklerini belirtti.

“TAM KAPANMADA DEVLETİMİZDEN YARDIM BEKLİYORUZ”

Pandemiden etkilendikleri için kiralarını dahi ödemede zorluk çektiğini dile getiren esnaf Mehmet Reşat Çatın, “Tam kapanma gelir ama zaten iş yok. Biz buranın kirasını da ödüyoruz. Şimdi kapanma da gelecek ne yapabileceğimizi bilemiyoruz. Devletin bu durumda esnafa, vatandaşa yardım etmesi lazım. Bu iş yerinin sahibi ayın birinde benden kira parası isteyecek. Şimdi ben kira parasını nereden getireceğim. Devlet yardım etmese biz ne yapacağız. İnşallah devlet bize yardım eder. Geçen senede esnafa yardım edeceklerdi ama biz yardımı alamadık. Pandemi sürecinde yollar kapalı, turist gelmiyor. Kimse Urfa’ya gelmiyor. Bir yıldır oturuyoruz, zarardayız. Yevmiyemiz çıksın yeter bize buna da şükür. Yollar açılmasa, yabacılar gelmese burada iş olmaz zaten. Urfa’da herkes evinde isotunu, salçasını yapıyor. Şimdi piyasa durgun. Bizler Allah’a sığınmışız. Rabbim iyi eder inşallah. Devlet bize yardım etmese baya sıkıntı çekeriz. Kapanma sürecinde ne yapacağımızı bilemiyoruz” şeklinde konuştu.

“KÜÇÜK ESNAF MAĞDUR DURUMDA”

Salgın nedeniyle zor durumda kaldıklarını belirten Bilal Alagöz, “Hakikatten çok zor günler yaşıyoruz. 17 günle kapanma her şeyi çözecekse eğer 27 günde kapansın. İnsan önünü göremiyor. 17 gün kapanma olsun, ödemelerimi, çeklerimi durdurayım, kapanma sonrası bize bir garanti vermiyorlar ki. Allah milletinde devletinde yardımcısı olsun. Şu anda küçük esnaf hakikaten çok mağdur durumda.  Akşama kadar yevmiye ile çalışan insan ne yapacak. Bu gibi insanlar nasıl 17 gün boyunca evde oturacak” dedi.

“TAM KAPANMA İŞİMİZİ ÇOK ENGELLER”

Tam kapanma sürecinde devletten yardım talep eden esnaf Ramazan Yılmaz, “Pandemiden dolayı çok sıkıntı çektik. Bu iş yerinde 25-30 çalışan personel vardı. Şu anda 4-5 kişiye inmişiz. İçerde de kimse yok. Birçok personel arkadaşımız mağdur. Biz devletimizden yardım bekliyoruz. Şu an kiramızı ödememe durumuna gelmişiz. Çok mağdur bir durumdayız. Urfa’da binlerce mağdur arkadaşımız var. Biz sıkıntılı duruma geldiğimiz için devletimizden yardım bekliyoruz. Tam kapanmada evde oturacağız. Paket servis dükkanın giderlerini karşılamıyor. Tam kapanmada kapatmayı düşünüyoruz. İnşallah devletimiz bizlere yardım eder. Burada çalışan insanlar aile bakıyor. Hepimiz 4-5 çocuk babasıyız mağduruz. Evde oturacağız. Tam kapanma işimizi çok engelleyecek. Bu şekilde azda olsa evimize bir parça ekmek götürebiliyorduk ama kapanmada evimize ekmek götüremeyeceğiz. Geçim çok zor olmuş” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu