URFA YEREL HABERLER

Şanlıurfa’da bebek ve çocuk sağlığına ilişkin panel düzenlendi

Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü tarafından vaka değerlendirme toplantısı ve bebek, çocuk sağlığına yönelik panel gerçekleştirildi.

Şanlıurfa’da yenidoğan ölümlerine neden olduğu bilinen faktörlere yönelik programları sürdürmek ve ölüme neden olan durumları tespit ederek, çözüme yönelik yeni programları hayata geçirmek, gelecek nesillerin sağlığını korumak amacıyla vaka değerlendirme toplantısı ve bebek, çocuk sağlığına yönelik toplantı düzenlendi.

Vaka değerlendirme toplantısı ve panel Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesinde gerçekleştirildi. Toplantı İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mehmet Gülüm başkanlığında, hizmet başkanları, Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü idarecileri, başhekimler, kamu, özel hastane çocuk hastalıkları ve çocuk yandal uzmanları katılımıyla yapıldı.

Panelde Prof.Dr. Serdar Cömert ‘yeni doğan ölümlerini önleme stratejileri’ konusunda bilgilendirme yaptı. Panel’e zoom üzerinden katılan Bilim Kurulu üyesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof.Dr. Ateş Kara ‘yeni doğan ve çocuklarda akılcı antibiyotik kullanımı konusunda sunum’ gerçekleştirdi.

Yapılan toplantı sonrası konuşan İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mehmet Gülüm şunları söyledi.

“Gerçekleşen panelde amacımız, bebek ölümlerinin tespitini sağlamanın yanı sıra her bir bebek ölümünü izleyerek nedenini ortaya çıkarmak ve bir daha aynı nedenlerle oluşabilecek bebek ölümlerini önlemek amaçlıdır. Toplantımızda hepimizin ortak amacı bebek ölümlerinin önüne geçebilmektir. Hekimler arasındaki organizasyon ve iletişimin artırılmasıyla birlikte bebek ölümlerinde çok daha iyi noktaya gelineceğini arzu ediyoruz. Toplantıya İl dışından katılan Hocalarımıza ve zoom üzerinden sunum gerçekleştiren Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof.Dr. Ateş Kara hocamıza, doktorlarımıza ve Sağlık İdarecilerimize teşekkür ediyorum”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu