GÜNDEM

Şanlıurfa’da metabolik hasta çocuklar evlerinde ziyaret ediliyor

Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri, kent genelinde metabolik veya endokrin hastalık tanısı olan bebek ve çocukları evlerinde ziyaret ederek, aileleri tarafından tedavilerinin aksatılmaması, kontrollere gidilmesi, hastalığın tedavi süreciyle ilgili bilgilendirme yaptı.

Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri, Fenilketonuri (FKU), Biyotidinaz Eksikliği, Kistik Fibrozis (KF), Konjenital Hipotroidi, Spinal Müskuler Atrofi (SMA) ve Konjenital Adrenal Hiperplazi (KAH) hastalık tanısı olan bebek ve çocukları evlerinde ziyaret etti.

Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Çeküs Birim Sorumlusu Mesut Hamidanoğlu, ziyaret kapsamında ailelere bilgilendirmeler yapıldığını belirterek, şunları kaydetti:

“Yenidoğan tarama programı kapsamında metabolik veya endokrin hastalık tanısı olan 130 aileden bebekleri ve çocukları evlerinde ziyaret ettik. Tanı konan bebeklerin aileleri tarafından tedavilerinin aksatılmaması, varsa diyetinin uygulanması, kontrollere gidilmesi, bu hastalığın tedavi süreciyle alakalı ihtiyaçlarının belirlenmesi hususunda yerinde tespit ve bilgilendirme yaptık”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu