GÜNDEM

Şanlıurfa’da şekerlikler bu bayram boş kalacak

İğneden ipliğe gelen zamlardan şeker fiyatları da nasibini aldı. Ramazan Bayramı’na sayılı günler kala çeşit çeşit şekerler tezgahlardaki yerini alsa da esnaf yeterince talebin olmamasından vatandaş ise şekerlerin pahalılığından şikayetçi.

Şanlıurfa’da, Ramazan Bayramı’na bir hafta kala çarşı ve pazarda bayram hareketliliği gözleniyor. Renk renk şeker, lokum ve çikolatalar da rafları süsledi.

Geçen yıl salgın döneminde sokağa çıkma yasağından dolayı bayram ziyaretlerinin yapılmaması bayram şekeri satışlarını düşürmüştü. Bu yıl ise esnaf yine satışlardan şikayetçi çünkü şeker fiyatlarına gelen yüzde 40’lık zam, ürünlerin fiyatlarını da arttırdı. Bu da satışları olumsuz etkiledi.

Bayram şekerlerinin fiyatları kalitesine göre değişiyor. Şekerlerde 25 liradan başlayan fiyatlar, lokum ve çikolata da daha yüksek.

DAĞ: 1 KİLO ALACAKLARINA YARIM KİLO ALIYORLAR

Kent merkezindeki tarihi çarşılardan birinde bayram şekeri satışı yapan esnaf Ömer Dağ, fiyatlardaki artış nedeniyle vatandaşların talebinin yüksek olmadığını söyledi. Ajans Urfa’ya konuşan Dağ, “Şeker fiyatları geçen seneye göre biraz arttı. Çay şekeri 18 lira olmuş. Diğer şeker türleri 25, 30, 40 ve 45 liraya kadar yükseliyor. Geçen yıl pandemiden dolayı satış yapamadık. Şeker fiyatlarında yüzde 50’lik bir artış oldu. Çikolata, şeker ve lokum satıyoruz ama vatandaş talep etmiyor. Lokumlarımızı 25 liradan satışa sunuyoruz. Vatandaşlar bayram ürünleri pahalı olduğu için 1 kilo alacağına yarım kilo alıyorlar”dedi.

KORKMAZ: ZAMLAR ŞEKER FİYATLARINADA YANSIDI

Şekerin fiyatının yükselmesinin diğer şeker fiyatlarını da etkilediğine dikkati çeken esnaf Hüseyin Korkmaz,  geçen yıl yasaklardan dolayı yapamadıkları satışı bu yıl yapmayı umduklarını vurguladı.

Korkmaz, tezgahlarını bayramlık şeker, lokum ve çikolatalarla renk renk süslediklerini belirterek, şunları söyledi:

“Tatlı ürünlerimizi tezgahlara dizdik. Çay şekerinin artması diğer şeker fiyatlarına yansıdı. Tatlı çeşitleri geçen yıla göre yüzde 30’a varan bir artış oldu. Vatandaşlar bütçesine göre alışveriş yapıyor. Dar gelirli aileler normal şeker alıyor. Durumu iyi olanlar ise daha kaliteli şeker ve çikolata alıyorlar. Orta kesimli aileler daha çok rağbet ediyor.”

BUDAK: GEÇEN SENEYE GÖRE FİYATLAR EPEY YÜKSEK

Bayram şekeri almaya gelen vatandaş Mehmet Budak ise fiyatların pahalı olduğunu kaydetti. Budak, “Çarşıya geldim şeker ve lokum almaya. Geçen senelere göre fiyatlar pahalı olmuş. Geçen yıl şekeri 15 liraya alıyordum şimdi 30 lira olmuş kilosu. Benim torunlarım var, çocuklarım var. Biz bayramda kalabalık oluyoruz. Bu ürünler biraz düşse iyi olur, çok pahalı” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu