GenelGÜNDEMTEKNOLOJİURFA YEREL HABERLER

ŞANLIURFA’DA TARIMCILARA YÖNELİK “ALO ZİRAAT DOKTORUM PROJESİ” İLE DESTEK SAĞLANIYOR

Şanlıurfa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından başlatılan "Alo Ziraat Doktorum Projesi" ile üreticilere daha bilinçli tarım yapmaları için destek sağlanıyor.

GAP‘ın devreye girmesiyle birlikte, Şanlıurfalı çiftçiler ürün çeşitliliğini artırmış durumda.

Her yıl, Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) kapsamında suya kavuşan ve modern tarımla tanışan çiftçiler, bilinçli üretimle yılda 3 ürüne kadar verim elde ediyor ve gelirlerini artırıyor.

Şanlıurfa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, çiftçilere fide ve fidanlarla toprağa bulaşan toprak kökenli hastalık ve zararlılar konusunda bilgi vermek amacıyla “Alo Ziraat Doktorum Projesi”ni  devreye soktu ve çiftçilerin yanında yer aldı.

“Alo Ziraat Doktorum Projesi” ile, tarımsal konularda soruları olan üreticiler, bu hat aracılığıyla İl ve İlçe Tarım Müdürlüklerinde görevli personellere sorunlarını iletebiliyor. Ardından, görevli personel tarafından sorun hakkında bilgilendirme yapılıyor ve en kısa sürede üreticilerin tarla ve bahçelerine gidilerek, hastalık ve zararlıların tespiti yapılıp çözüm önerileri sunuluyor.

Şanlıurfa Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Aksoy, “Alo Ziraat Doktorum Projesi”nin, sebzecilik ve meyvecilik yapılan alanlarda fide ve fidanlarla toprağa bulaşan toprak kökenli hastalık ve zararlıların artışını gözlemlediklerini belirtti.

Aksoy, üreticilere kendi üretim alanlarını koruma çağrısında bulunarak, mümkünse kendi fidelerini üretmelerini veya sertifikalı tohum ve fideler kullanmalarını tavsiye etti.

 

 

ÇAĞRI HABER

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu