Genel

Süleymaniye Ortaokul Öğrencileri, müsabakayı ’emanet’ ok ve yaylarla kazandı.

Şanlıurfa’da geçtiğimiz yıl, gençlerin yaz aylarında boş vakitlerini değerlendirmeleri için ücretsiz ‘okçuluk’ kursları açıldı. Yeni neslin ata sporunu öğrenmesinin hedeflendiği kurslara, gençler yoğun ilgi gösterdi. Gençlik Spor ve Eğitim Şube Müdürlüğü bünyesinde bulunan Spor Kulübü Okçuluk Takımı, ilk yarışmasına 5 Şubat’ta çıktı.

36 öğrencinin katılımıyla okullar arası yapılan okçuluk yarışı, 11 Nisan Stadyumunda yer alan sentetik sahada gerçekleşti. Gençlerin oklarını yarıştırdığı müsabakada minikler, küçükler, gençler ve yıldızlar olmak üzere 4 kategori yer aldı. Sabahın erken saatlerinde start alan yarışma, erkeklerde Mehmet Enes Maç’ın ve kızlarda Pınar Altuncı’nın derece almasıyla sona erdi.

 

 

Yarışmanın perde arkası, müsabakanın sona ermesiyle ortaya çıktı. Birincilik alarak Şanlıurfa’yı bölge ve il şampiyonalarında temsil edecek olan Maç ve Altuncı, yarışmayı buldukları ’emanet’ oklarla kazandı.

Okullarının maddi durum yetersizliğinden ok alamadıklarını açıklayan Süleymaniye Ortaokulu 8. sınıf öğrencileri, Ajans Urfa’ya  açıklamalarda bulundu.

 

 

ALTUNCI: ÇOK ÇALIŞAMADIM, YEDEK OK ALDIK

Pınar Altuncı, kızlar kategorisinde girdiği yarışmadan birincilikle ayrıldı. Şanlıurfa’yı il ve bölge şampiyonlarında temsil edecek olan Altuncı, emanet oklarla birinciliğe ulaştığını kaydederek şu ifadeleri kullandı:  “Okçulukta kızlarda birinci oldum, bölgemi temsil edeceğim. Çok çalışamadım, okulumuzun durumu çok iyi değildi. Gençlik merkezinden aldığımız yedek ok ve yaylarla çalıştım. Küçüklüğümden beri istediğimi bir şeydi okçuluk. Beden Eğitimi öğretmenim Celal Demren çağırdı, gittim. Yedek oklarla çalışarak birinci oldum. 2-3 ay boyunca hafta sonu çalıştım. Okulda öğretmenimiz çalıştırdı bizi. Bölgemi temsil edeceğim için çok mutluyum. İnşallah Urfa’da benim gibi çok öğrenci çıkar.”

 

 

MERT: BÖLGEMİ TEMSİL EDECEĞİM

Bir diğer yarışma birincisi Mehmet Enes Maç, erkek yarışmacılar arasından derece aldı. Kenti erkekler kategorisinde temsil edeceği için mutlu olduğunu kaydeden Mert,  “Ben de erkekler kategorisinde birinci oldum. Bölgemi temsil edeceğim. Aslında okçuluk kursuna gitmeyecektim, arkadaşım beni yönlendirdi. Bize destek olmalarını istiyoruz, okulumuzun maddi durumu kötü. Okçuluk ata sporumuz her okulda devam etmeli” diye konuştu.

 

‘BÖLGE DIŞINA ÇIKMAK İSTİYORUZ’

Ok ve yay için yardım istediklerini aktaran Maç, “Önceki haftalarda okları Okçuluk Spor Kulübünde emanet olarak kullanıyorduk. Çalışmalarımızı hocalarımız sayesinde yaptık, okçulukta bize yardımcı oldu. Her hafta sonu kursa gidiyorduk. Bölge dışına çıkmak istiyoruz, yetkililer bize yardımcı olsun. Çalışmalarımızla Avrupa Ligi’ne kadar gitmek istiyoruz” sözlerine yer verdi.

Özlem DİKMEN/ÖZEL HABER-AJANS URFA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu