TRT’deki Göbeklitepe sorusu para kazandırdı

Pelin Çift’in sunumuyla perşembe günleri izleyicisi ile buluşan tarih temalı bilgi yarışması 3’te 3 Tarih'te, Göbeklitepe sorusu yer aldı.

15 sorunun yöneltildiği ve büyük ödülün 500 bin TL olduğu yarışmada, yarışmacıya 500 TL değerindeki 2’nci soruda "İnşası M.Ö. 10 bin yıl kadar öncesine uzanan, tarihteki en eski ve en büyük ibadet merkezi olarak bilinen yapı hangisidir" sorusu yöneltildi.

Yarışmacı programda yorumcu olarak yer alan ve ihtiyaç halinde yarışmacıların başvurduğu Prof. Dr. Tufan Gündüz’den destek istedi. Prof. Dr. Tufan Gündüz de yanlış olan şıklardan birini eleyerek yarışmacıyı Nemrut ve Göbeklitepe şıkları ile başbaşa bıraktı. Yarışmacı Göbeklitepe şıkkını tercih etti ve verdiği doğru cevap ile 500 TL nin sahibi oldu.

"GÖBEKLİTEPE 7’DEN 77’YE HERKESE TANITMALI"

Program sunucusu Çift de Göbeklitepeyi 7’den 77’ye herkese tanıtmak gerektiğini belirterek bir TRT yapımı olan Rafadan Tayfa Göbeklitepe filminin çocuklara izletilmesini tavsiye etti. 

 

BELEDİYEDEN ÇAĞRI: YERİNİ BİLMEK YETMEZ, GELİN GÖRÜN

 

Göbeklitepe’nin sınırlarında bulunduğu Haliliye Belediyesi nden de program üzerinden anlamlı çağrı geldi. "Göbeklitepe'nin nerede olduğunu bilmek yetmez" diyen belediye "Kadim şehrimiz Şanlıurfa'ya gelmeli, tarihi ve ören yerlerini gezmeli, yemeklerinin tadına varmalısınız. Tarihi ve ören yerlerimizi görmeniz için en az 3 günlük gezı planı uygun olacaktır" çağrısı yaptı.

BİHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu