Genel

URFA KART İÇİN MAHKEMEDEN KARAR ÇIKTI!

Şanlıurfa kent merkezinde ulaşım için kullanılan 2 binişlik kart ücretlerinin 4 TL’den 5 TL’ye çıkarılması vatandaşların tepkisine neden olmuştu.

 

 

Vatandaşların yaşadığı sorunlara duyarsız kalmayan Şanlıurfa Barosu Avukatlarından Sedat Altundağ ve Gökhan Dayık, kararın iptal edilmesi için gerekli girişimlerde bulundu. 2 binişlik kart ücretlerinden alınan ücreti fahiş bulan genç avukatlar, geçtiğimiz yıl konuyu Şanlıurfa İdare Mahkemesi’ne taşıdı. 1 yıllık dava süreci sonrası yaşananları ve gelişmeleri Avukat Sedat Altundağ, Ajans Urfa’ya anlattı.

 

 

Kart bedellerine yönelik açtıkları dava sürecini aktaran Altundağ, “Şanlıurfa’da ulaşım ücretleriyle ilgili, özellikle vatandaşların yaşamış olduğu sıkıntılardan kaynaklı sorunlarla karşılaştığımız için, vatandaşların tepkilerine şahit olduğumuz için meslektaşım Avukat Gökhan Dayık ile birlikte bir dava açma girişiminde bulunduk. Özellikle 2 binişlik kart bedellerine yönelik alınan ücretlerin fahiş olması sebebiyle bir çalışma girişimimiz oldu. Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi bünyesinde bulunan Ulaştırma Koordinasyon Merkezleri, İçişleri Bakanlığı’nın çıkarmış olduğu yönetmenliğe istinaden ulaşım kararları almaktadır. Biz de bu kararın bir örneğini Ulaştırma Koordinasyon Merkezi’nden temin ederek, bu kararın iptaline yönelik Şanlıurfa İdare Mahkemelerine dava ettik. İlgili karar 01.01.2018 tarihinde alınmıştır, biz de yürütmeyi durdurmayı talep ettik. Talebimiz reddedildi. Bölge İdare Mahkemesi’ne taşındı. Oradan da talebimiz reddedildi. Davayı 1 yıldır takip ediyoruz, Aralık ayında duruşması yapıldı. 11 Şubat’ta karar tarafımıza tebliğ edildi. 2-4 ve 6 binişlik kartların iptalini talep etmiştik. Karar, bizim umduğumuz yönde olmasa da 4 ve 6 binişlik kartların iptaline karar verildi. 2 binişlik yönünden de reddine karar verildi” ifadelerini kullandı.

 

‘KART AYNI, MALİYET ARTIYOR’

Aynı itiraz davasını 4 ve 6 binişlik kart için açtıklarını ve mahkemeden istenilen sonucun geldiğini aktaran Altundağ, “Kartlar, yetişkinler için 1.75 TL normalde. 2 binişlikte 3 buçuk TL olması gerekiyor. Fakat 2 binişlik kart 5 TL’ye satılıyor. Aradaki fark 1 buçuk TL ve bu kartın maliyeti olduğu söyleniyor. Fakat biz bu davayı, 1 buçuk TL’nin bile fahiş olduğunu düşünerek açtık. 4 ve 6 binişlikte bu maliyet daha yüksek. 4 binişlikte kart bedeli 3 lira, 6 binişlikte 4 buçuk lira olarak belirtiliyor. Ama aynı kart ne hikmetse binişlik arttıkça kartın maliyeti de artıyor. En azından 4 ve 6 binişlik kartın uygulaması olmasa da, önüne geçilmiş oldu” açıklamasında bulundu.

 

 

‘KART BEDELİ VATANDAŞA İADE EDİLMELİ!’

Otobüs kartlarının özellikle şoförler tarafından istenilip, tekrar kullanıldığına değinen Altundağ, “Bu kadar vatandaşlar tarafından kullanıldıktan sonra çöpe atılıyor ama çoğu zaman otobüs şoförleri tarafından isteniyor. Bu kartlar, sonradan dolumu yapılarak satışa arz ediliyor. Bunun önüne geçilmesi için kart bedelinin, 1 buçuk liranın vatandaşa iade edilmesi lazım. Bu kart bedelleri satış noktalarından depozitolu bir şekilde iade edilmeli. Biz bu yönde de mahkemeye itiraz ettik ama itirazlarımızı  mahkeme takdir etmedi. Bu yönden de Bölge İdare Mahkemesine en azından kartların depozitolu olduğunu, ödenen kart bedelinin vatandaşa iade edilmesi yönünde bir hizmet sunulursa memnun oluruz. Bu itirazla ilgili karar 11 Şubat 2019 günü tarafımıza tebliğ edildi. 30 günlük yasal süresi var. Tabi davalı tarafın da itiraz hakkı var. İki taraf da eğer gerekli görürse üst mahkeme olan Bölge İdare Mahkemesine taşıyabilmektedir” sözlerine yer verdi.

 

‘VATANDAŞA MÜJDELİ HABER VERMEK İSTİYORUZ’

Vatandaşın yaşadığı sorunlara yönelik çözümler üretmeye çalıştıklarını belirten Altundağ, “Her şey halkımız için, biz de toplumun birer aynasıyız. Onları temsil ediyoruz. Yaşamın içerisinde olduğumuz için onlardan gelen şikayetleri yargıya taşıyoruz. Umarız inşallah Ret İdari Mahkemesi de uygulamanın iptaline karar verir. Biz de vatandaşlara bir müjdeli haber daha vermiş oluruz” diyerek sözlerine son verdi.

 

Özlem DİKMEN-Mustafa PAYIK/ÖZEL HABER-AJANS URFA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu