Urfa'da iğrenç olayın davası görüldü

Urfa’da iğrenç olayın davası görüldü

Şanlıurfa’da öz kızına istismarda bulunan İ.A.’nın yargılandığı davanın 2’nci duruşması görüldü. Dava duruşması bir sonraki tarihe ertelenirken UCİM konunun takipçisi olmaya devam edecek.

Şanlıurfa’da 2018 yılında İ.A. isimli babanın kızına istismarda bulunduğu iddiasıyla açılan davada bugün 2’nci duruşma görüldü.  2018 yılında öz kızına istismarda bulunan İ.A. hakkındaki yargılama, mağdur çocuğun öğretmeninin çocuktaki değişikliği fark etmesi ve çocukla konuşması üzerine ortaya çıktı. Öğretmenin, öğrencisinin yaşadığı istismarı yetkililere bildirmesi ile başlayan yasal süreçte bugün Şanlıurfa 3. Ağır Ceza Mahkemesinde 2’nci duruşma görüldü. Duruşmaya mağdur vekili, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı vekili katılırken UCİM Saadet Öğretmen Çoçuk İstismarı İle Mücadele Derneği avukatları da hazır bulundu.

Ülkenin dört bir yanında çocuk ihmali ve istismarına yönelik mücadele yürüten UCİM’in duruşmaya katılma talebi kabul edilirken, dava savcılığın mütalaada bulunması ve eksik hususların giderilmesi için 1 Nisan 2021 Saat:10.35’e ertelendi.

İlk dava duruşmasının da tanık rehber öğretmenim duruşmaya katılmaması nedeniyle ertelendiği öğrenildi.

UCİM | Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı İle Mücadele Derneği HAKKINDA

 “Çocuklar vatandır çocuklarımızı korumalıyız” diyerek yola çıkan UCİM Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı İle Mücadele Derneği’nin temelleri 2017 yılında Mersin’de atıldı. Mücadelenin meşalesi İzmir’de 2014 yılında Genel Başkanımız Saadet Özkan’ın görev yaptığı bir köy okulunda okul müdürünün 6 kız çocuğuna yönelik istismarını fark etmesi ve durumu yargıya intikal ettirmesine dayanmaktadır. Öğretmenimizin haklı savaşında Cumhuriyet tarihinin en ağır cezalarından biri verilerek sanık 82 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılmıştır. Saadet Öğretmen, bu çabası ile yurt içinde çocuk istismarı konusundaki farkındalığı zirveye taşıdığı gibi 2017 yılında, Amerikan Başkanı Donald Trump’ın eşi Melania Trump’ın elinden “Uluslararası Kadın Cesaret Ödülü” de almıştır. Bugün ise Genel Başkanımız Saadet Özkan ve Genel Başkan Yardımcımız Yücel Ceylan’ın öncülüğünde çocuklar için mücadele eden derneğimiz 3. Yılında. Türkiye topraklarında kısa sürede köklü bir sivil toplum hareketine dönüşmüştür. Derneğimizin 2020 Aralık ayı itibariyle 58 ilde aktif yapılanması bulunurken 23 ilde ise yapılanma süreci devam etmektedir. Antalya ve Erzurum olmak üzere 2 ilde resmi temsilcilik ofisi, İzmir de Avrupa’nın ve Türkiye’nin ilk Çocuk İhmali ve İstismarını Önleme Merkezi bulunurken; Kıbrıs’ta İlim Üniversitesi işbirliğinde Çocuk İhmali ve İstismarını Önleme Merkezi, Ankara Önleme Merkezi ve İstanbul Önleme Merkezlerinin açılış çalışmaları devam etmektedir. UCİM Aralık 2020 tarihi itibariyle 50000’i aşkın gönüllü üyesi ile yurdumuzun dört bir yanında çocuk ihmal ve istismarı ile mücadele etmektedir.

UCİM’in genel olarak amacı bireyin doğum öncesinden başlayarak tüm gelişim evrelerinde sağlıklı bir biçimde yetişmesini sağlamak; her nevi fiziksel, duygusal ve cinsel istismar ile her türlü ihmalden korumak ve önlemektir. Bu kapsamda istismara maruz kalmış çocuklarımıza hukuki destek ve rehabilitasyon desteği vermek; toplumu bilinçlendirme eğitimleri ile çocuk istismarının önüne geçmektir. 500’ü bulan davaya müdahil olarak, ihmal ve istismara maruz kalmış çocuklarımız ve ailelerinin yanında yürümeye devam etmektedir. Bu zorlu süreçte meydana gelen travmatik sürecin en az hasarla atlatılması için uzmanlardan oluşan rehabilitasyon ekibi ise istismara maruz kalmış çocuklarımızın ve ailelerinin ikincil bir örselenme yaşamadan iyilik haline ulaşması için çaba göstermektedir. Çocuk ihmali ve istismarında koruyucu ve önleyici farkındalık çalışmalarının bilincinde olan UCİM tarafından; uzman kadrosuyla 10.000’in üzerinde çocuğa mahremiyet eğitimi, 50.000’in üzerinde ebeveyne bilinçlendirme semineri ve 100.000’in üzerinde üniversite öğrencisine farkındalık eğitimi verilmiştir.

Yapılandığımız illerde, çoğunluğu akademisyenler ve uzmanlardan oluşan UCİM Bilimsel Araştırmalar-Danışma Kurulu ve UCİM Rehabilitasyon nezdinde avukatlarımız, psikologlarımız, eğitimcilerimizle çeşitli çalıştaylar ve eğitimler düzenleyerek sürekli gelişim ve dönüşüm halindeyiz. Bu sayede istismara maruz kalmış çocuklarımızla en kaliteli ve doğru iletişim yollarını uzmanlarından öğrenerek titizlikle davalara müdahil olarak ailelere manevi desteğimizi göstermekteyiz.

ŞANLIURFA’DA UCİM

Derneğimizin Şanlıurfa Koordinatörlüğüne bağlı birimlerinde yapılan çalışmalarda; 2 istismar davasında kahraman çocuklarımızın yanında olarak suçluların en ağır cezayı almaları için gönüllü olarak bu davalara müdahil olundu. Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi odasına bağlı Kadın Girişimciler Kurulu ile beraber panel düzenlendi. Genel Başkanımız Saadet Özkan ve Genel Başkan Yardımcımız Yücel Ceylan’ın katılımlarıyla, konuyla ilgili uzmanları yer aldığı panelde çocuk istismarının psikolojik ve hukuki boyutları hakkında bilgi verildi. Yine, Siverek Ticaret odası Kadın Girişimciler Kurulu işbirliğinde seminer düzenlenmiş çocuk istismarına dikkat çekmek ve toplumsal farkındalık yaratmak amacıyla mavi kurdele etkinlikleri düzenlenmiştir. Pandemi dönemi ile aksayan eğitim faaliyetlerimize online olarak devam edildi. “Çocuklar Susmayacak UCİM Yanlarında Olacak” diyerek çıktığımız bu mücadelede güçlü çocuklar yetiştirmek için ailelere ücretsiz farkındalık eğitimleri verildi. Toplum olarak çocukları korumak bizlerin hem hukuki hem de bireysel bir görevidir. Siz de çocuklarımız için verilen bu mücadelede yer almak; eğitimlerimizden ve diğer faaliyetlerimizden haberdar olmak için ücretsiz bir şekilde www.ucim.org.tr adresinden gönüllü olabilirsiniz.

Hakkında Ramazan ŞENBAHAR

Avatar for Ramazan ŞENBAHAR

Tavsiye Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan Açıkladı: Kısmi Kapanma Geldi

Cumhurbaşkanı Erdoğan Açıkladı: Kısmi Kapanma Geldi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Kabine toplantısı sona erdi. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki toplantı 2 saat 45 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir