Urfalı vekil, Suriyelilerle ilgili iddiayı TBMM’ye taşıdı

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), Türkiye’nin desteğiyle Kuzey ve Doğu Suriye’de savaşan grupların katliam, talan ve yağmadan sonra organ hırsızlığı da yaptıklarını iddia etti.

SOHR, işgal altında bulunan Girê Spî’de Türkiye’nin desteklediği Suriye Milli Ordusu (SMO) ve ona bağlı grupların organ ticareti yaptığını öne sürdü. SOHR internet sitesinde yer alan raporlarda, Girê Spi’de yaşanan patlamada araba parçaları satan F.T. isimli kişinin sadece elinden yaralandığı ve yürüyebildiği, ancak tedavi için götürüldüğü hastaneden cansız bedeninin geri getirildiği iddia edildi.

SOHR, ölü ve yaralıların Türkiye’deki hastanelere taşındığını, F.T isimli kişinin de karnının yarıldığını ve sonrasında dikildiğini gördüklerini, bu nedenle organlarının çalınmış olabileceğinden şüphelendikleri iddiasında bulundu. Uluslararası insan hakları kurumlarına olayın araştırılması çağrısında bulunan SOHR; şeffaf, adil ve açık bir araştırma istediklerini kaydetmişti.

İddialar üzerine harekete geçen Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şanlıurfa Milletvekili Ömer Öcalan, konuyu Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) taşıdı.

Konuya ilişkin soruları Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlamasını isteyen Öcalan, şu önergeyi sundu:

"Son olarak basına yansıyan iddialara göre, Suriye sınırında vurulan ve tedavi olmak için Kızıltepe Devlet Hastanesi'ne götürülen Suriyeli Basil Mihemed Nezir; hastanedeyken böbreğinin çalındığını belirterek uluslararası insan hakları kuruluşlarına çağrıda bulundu.Kuzey-Doğu Suriye’nin Dirbêsiyê kenti doğumlu Basil Mihemed Nezir’in (27) iki yıl önce Türkiye sınırından Kızıltepe’ye geçmeye çalışırkenvurulduğu, yaralı halde işkenceye maruz kaldığı ve sonra Kızıltepe Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alındığı bilinmektedir.  Burada ameliyat edilen Nezir, ailesinin yardımı ile Dirbêsiyê’ye geri dönmüştürBir süre sonra rahatsızlanarak hastaneye kaldırılan Nezir’in bir böbreğinin olmadığı fark edilmiştir.

Bu bağlamda;

1-Basına yansıdığı gibi 2017 yılında Basil Mihemed Nezir’in Suriye sınırından geçerken yaralandığı ve sonrasında Kızıltepe Devlet Hastanesi’nde tedavi edildiğine dair resmi bir kayıt var mıdır? Yapılmışsa tedavinin kapsamı nedir?

2- Suriye İnsan Hakları Gözlemevi SOHR internet sitesinde yer alan raporuna konu olan F.T. kimdir? Bu kişinin Türkiye’deki sağlık kurumlarında tedavisinin yapılmak amacıyla nakledildiği ve sonrasında organları alındığına dair iddialar doğru mudur? Bu iddialara ilişkin herhangi bir soruşturma açılmış mıdır?

3- Basına konu olduğu gibi organlarını satışa çıkaran ve bu organları aldıkları iddia edilen kişiler hakkında herhangi bir soruşturma açılmış mıdır? Bu konu bağlamında ilgili kurumlara intikal eden kaç vakıa vardır? Bu vakalar hangileridir?

4- Suriye savaşı ile birlikte Suriye’den Türkiye’ye doğru organ kaçakçılığı yapıldığına dair iddialara ilişkin ilgili kurumlarca yapılmış herhangi bir araştırma veya soruşturma var mıdır?  Varsa sonuçları nelerdir?

5- Son 10 yılda Türkiye’de organ kaçakçılığı bağlamında gözaltına alınmış veya tutuklanmış kimse var mıdır? Varsa kaç kişidir? Bunların kaçı kamu görevlisidir?

6- Son 10 yılda Türkiye’de organ kaçakçılığı bağlamına konu olmuş herhangi bir sağlık kurumu var mıdır? Varsa bu kurumlar hangileridir? Bu kurumlarla ilgili hangi yasal işlemler yapılmıştır?"

BİHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu