Şanlıurfa’da çocuklar ‘iyilik’ projeleriyle yarışacak

Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı okullarda, değerler eğitimi kapsamında “Okullarımız İyilikte Yarışıyor” programı çerçevesinde düzenlenen “Uygulamalı İyilik Projeleri” yarışmalarının yapılmasına yönelik işbirliği protokolü, Şanlıurfa Valiliği, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, Eğitim-Bir-Sen Şanlıurfa Şubesi ve Şanlıurfa STK İnsani Yardım Platformu arasında imzalandı.
 


 

Şanlıurfa Valiliği toplantı salonunda düzenlenen protokol imza törenine, Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, İl Milli Eğitim Müdürü İsmail Yapıcıer, Eğitim-Bir-Sen Şanlıurfa Şube Başkanı İbrahim Coşkun ve Şanlıurfa STK İnsani Yardım Platformu Başkanı Osman Gerem katıldı.

Projenin hayırlara vesile olmasını dileyen Vali Erin, projede yer almaktan büyük mutluluk duyduklarını belirterek, “En çok ihtiyacını hissettiğimiz bu dönemde, insanlarımızın birbirlerini daha çok sevmesi, yardımlaşma duygularının gelişmesi, işbirliğinin artmasına vesile olacak bir proje. Bu tür projelerin artarak devam etmesini diliyorum” dedi. Çocuklara sadece bilim ve fen öğretmenin yeterli olmadığını vurgulayan Vali Erin, bilim ve fennin yanında milli manevi değerler ile yardımlaşma duygularının geliştirilmesi gerektiğini ifade eden Vali Erin, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu protokolde belirtildiği gibi ifadesini bulan, hepimizin varlık sebebi değerlerimizin çocuklarımız tarafından özümsenmesi gerektiğinin bilincindeyiz. Kısa sürede sonuçlarını alacağımız bu projede emeği geçenlere teşekkür ediyorum.”

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül de projenin amaç ve hedeflerine dikkat çekerek, bu kapsamda Büyükşehir Belediyesi olarak projeyi desteklediklerini ifade etti.

Okullarda eğitim gören öğrencilere iyilik, infak, yardımlaşma, dayanışma, paylaşma ve iyilikte yarışma duygusunu sevdirmek, yardım süreçlerine katılımlarını sağlayarak farkındalık oluşturmayı amaçlayan “Okullarımız İyilikte Yarışıyor Projesi”, il genelindeki ilkokul, ortaokul ve liselerde uygulanacak. Öğrencilerin, proje amacına yönelik faaliyetlere teşvik edilmesi, yarışma kültürünün kazandırılması ve sosyal hayata hazırlanmalarına yardımcı olmayı hedefleyen proje ile aynı zamanda öğrencilerin birlikte hareket etme, toplum yararına çalışma, empati kurma ve karar alma becerilerini geliştirmeleri amaçlanıyor.

Proje kapsamında 13 ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı ilkokul, ortaokul ve liseler, “Ödüllü Uygulamalı İyilik Projeleri Yarışmasına” yönelik projeler hazırlayacaklar. 20 Mart 2020 tarihine kadar komisyonlara sunulacak yarışma projelerinin ardından öğrenciler iyilikte yarışacaklar. Proje kapsamındaki faaliyetler, üç ayda tamamlanacak.

BİHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu