Genel

Tarihin Sıfır Noktası Göbeklitepe’de halay çektiler

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nin Türk Mutfağı Haftası kapsamında ‘tarihin sıfır noktası’ Göbeklitepe’de düzenlediği etkinlikte sıra gecesi eşliğinde halay çeken vatandaşlara yöreye özgü külünce ve reyhan şerbeti ikram edildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde ; 21-27 Mayıs tarihleri arasında Türkiye genelinde kutlanan Türk Mutfağı Haftası kapsamında tarihin sıfır noktası olan Göbeklitepe’de sıra gecesi düzenlendi.

12 bin yıllık geçmişiyle insanlık tarihine ışık tutan Göbeklitepe’yi ziyaret eden ; yerli ve yabancı turistler Urfa Ahengi Müzik grubunun seslendirdiği türküler eşliğinde eğlendi. Tarihi alanı gezmeye gelen misafirler okunan türkülere eşlik ederek halay çekti.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesinde bulunan Kültür ve Turizm Daire Başkanlığı tarafından ; Göbeklitepe Amfi alanında düzenlenen sıra gecesine vatandaşlar ilgi gösterdi. Yurt içi ve yurt dışından Göbeklitepe’yi gezmeye gelen turistler bir yandan tarihe ışık tutan ören yerini gezerek alanı incelerken, ; diğer yandan da Urfa türküleri eşliğinde doyasıya eğlendi.

Göbeklitepe ören yerinde düzenlenen etkinlikte vatandaşlara yöreye özgü külünce ve reyhan şerbeti ikram edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu