GÜNDEM

Urfa’nın aslan payı Konya’ya mı gitti ?

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Türkiye’de güneşlenme değerleri en fazla illerin başında yer alan Şanlıurfa’nın güneş enerjisi sistemleri yatırımlarından aslan payını alacağını açıklamasına rağmen ülkenin en büyük güneş enerjisi santrali Konya’da kurulacak.

Türkiye’de güneşlenme değerleri en fazla illerin başında Şanlıurfa geliyor. Devlet Meteoroloji İşlerinin verilerine göre, ; Şanlıurfa yıllık toplam güneşlenme süresi ortalama 2 bin 857 saat, toplam ışınım şiddeti ortalama 1694 kWh/m²-yıl olup Türkiye ortalamasının oldukça üzerinde. Şanlıurfa’da günlük ortalama 8 saat olan güneşlenme süresi temmuz ayında 14 saate kadar çıkıyor.

Şanlıurfa güneş enerjisi bakımından en şanslı illerden biri olmasına rağmen, ; güneş enerjisinden en az yararlanan illerden. ‘Tarımın başkenti’ olarak nitelendirilen kette çiftçilerin de elektrik sorunu gündemden hiç düşmüyor. Haliyle CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu geçen yıl kente yaptığı ziyarette büyükşehir belediyesi seçimlerini kazanması halinde çiftçilere bedava elektrik verecekleri sözünü verdi. Büyük bir tartışmanın fitilini açıklayan söze AK Partili isimler tepki gösterdi. Son olarak geçtiğimiz haftalarda memleketi Urfa’yı bakan olduktan  sonra ilk kez ziyaret eden Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Güneş Enerjisi Sistemeleri (GES) yatırımlarından aslan payını Şanlıurfa’nın alacağını açıkladı.

Her ne kadar böyle söylense de GES’te aslan payını Konya aldı. Yapımı süren Karapınar Güneş Enerjisi Santrali, tamamlandığında Türkiye’nin en büyük güneş enerjisi santrali olacak.

TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Ziya Altunyaldız, ; Karapınar GES’te gelinen son noktayı değerlendirdi. Kurulu gücün 628 megavata ulaştığı santralde, 812 bin 303 megavatsaatlik üretimin gerçekleştirildiğini aktaran Altunyaldız, ; toplam kurulu gücü 1300 megavat olacak santralde, 3,5 milyon güneş panelinin kullanılacağını anımsattı.

Altunyaldız, tamamlandığında 2,5 milyon kişinin elektrik ihtiyacını karşılayacağını belirttiği Karapınar GES’in ; Avrupa’nın ve Türkiye’nin en büyüğü, dünyanın ise 5’inci büyük güneş enerjisi santrali olacağını kaydetti. Altunyaldız, ; “2 bin 600 futbol sahası büyüklüğünde bir alan üzerine kurulu Karapınar GES, tamamlandığında ; ülkemizin elektrik üretiminde güneş enerjisinin payını yüzde 20’ye çıkaracak… Böylesine büyük bir yatırımla hem yaklaşık 2,5 milyon vatandaşımızın elektriğini Konya’mızdan karşılayacağız ; hem de ülkemizin yeşil kalkınma devrimine karbon emisyonumuzu azaltarak katkı sağlayacağız. Tarımın ve sanayinin merkezi Konya’mız şimdi de yeşil dönüşümün ve yenilenebilir enerjinin merkezi oluyor” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu