GÜNDEM

Yaz mevsiminde bile sebze ve meyvenin yanına yaklaşılamıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan nisanda "Yazın gıda ürünlerinin fiyatı düşer. Bu yıl bolluk, bereket yılı" dedi ancak temmuzda bile mevsim sebze-meyvelerinin yanına yaklaşılmıyor. Şanlıurfa’da semt pazarında, yaz mevsiminde en çok tüketilen sebzelerden patlıcanın kilosu 10 liradan isotun kilosu ise 20 liradan satılıyor.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) yüzde 78,6 olarak hesapladığı enflasyon bir türlü kontrol altına alınamazken gıda ürünlerine art arda gelen zamlar artık günlük hayatın bir parçası haline geldi.

Gıda ürünlerinde alıp başını giden fiyatlar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın nisanda AK Parti MYK toplantısında yaptığı “Yaz gelip mahsuller ortaya çıktıkça gıda ürünlerinin fiyatı düşer. Bu yıl bolluk, bereket yılı” açıklamasını akıllara getirdi. Yaz ortasına gelinmesine rağmen Şanlıurfa’da sebze-meyve fiyatlarında beklenen düşüş olmadığı gibi kentteki halkın yazın en fazla tükettiği patlıcan, biber ve domatesin fiyatı önceki yılların fiyatlarını katlamış durumda.

BİHA olarak Şanlıurfa’da, Kurban Bayramı sonrası kurulan semt pazarlarındaki fiyatları sizler için araştırdık.

Urfalıların en çok tükettiği sebzelerin arasında yer alan patlıcanın kilosu pazarda 10 lira, isotun kilosu ise 20 lira.

Sofranızda taze fasulye olsun derseniz kilosuna 15 lira ödemeniz gerekiyor. Pazarda salatalık için 4 lira, domates için ise 6 lira ödemeniz gerekli.

Kurban Bayramı öncesi fiyatları yüksek bulan vatandaşlar bayram sonrası ürünlerin ucuzladığı umuduyla çıktıkları pazar alışverişinde hayal kırıklığına uğradı. En azından mevsimindeyken ürünleri daha ucuza almayı uman vatandaşlar fiyatların yanına yaklaşılmadığını söyledi. Pazarcı esnafı ise bayram sonrası bazı ürünlerin ucuzladığını ileri sürdü

TOPRAK: BU ZAMANDA BU FİYATLAR…

Bayram sonrası pazara alışverişe geldiğini söyleyen Mehmet Toprak, pazardaki fiyatların çok yüksek olduğunu kaydetti.

“Yaz olduğu için tarlada malların çoğalması gerekiyor” diyen Toprak, bayram öncesi 10 liraya aldığı biberin şimdi 18-20 lira fiyat aralığında olduğunu söyledi. Toprak, “Domatesi 4 liradan alırken şu anda domates 6 lira olmuş. Sebze meyveyi yiyemez hale geldik. Vatandaş olarak zorlanıyoruz. Meyveye zaten pahalılıktan dolayı hiç yaklaşamıyoruz. Sebzeyi de kendi bütçemize göre ne alabilirsek. Daha önceleri kilolarca aldığımız sebzeyi artık yarım kilo, bir kilo alma durumuna geldik. Bu zamanda fiyatların bu kadar fahiş olmaması gerekirdi” diye konuştu.

CULHA: HER ŞEYİ ALAMIYORUZ

Pazar alışverişini gören vatandaşlardan İbrahim Culha, yaz aylarındayken sebze ve meyveyi daha uygun fiyata yemeleri gerekirken fiyatların hala yüksek olduğunu vurguladı.

“Fiyatları yine yüksek buluyorum” diyen Culha, “Ürünler biraz ucuz gibi görünse de yine bize pahalı. Pazar alışverişine geldim ama her şeyi alamayacağız. Bayramdan önce baya yüksekti ürünler. Şimdi de yine yüksek” ifadesini kullandı.

YÜKSEKYAYLA: GEÇEN SENEYE GÖRE BU YIL FİYATLAR YÜKSEK

Abdulkadir Yüksekyayla da geçen yıl bu zamanlarda ürünlerin daha ucuz olduğunu hatırlatarak, şunları söyledi:

“Pazarda fiyatlar şu anda yüksek durumda. Bayram da geçti ama yine fiyatlar yüksek. Millet bir şey alamıyor. Patlıcanın kilosu 8-10 lira. Bir tek salatalık ucuz, o da 3 lira. Geçen seneye göre bu yıl fiyatlar yüksek.”

AKOĞLU: ESKİDEN URFA’DA PAZARDA KALABALIKTAN GEÇEMİYORDUK

Eskisi gibi pazarlarda kalabalık oluşmadığını dile getiren Halil Akoğlu, kendi alım güçlerinin de düştüğünü vurguladı. Akoğlu, “Pazarda eskisi gibi kalabalık yok. Eskiden Urfa’da pazardan geçemiyorduk. Biz pazarda kilolarca alırken şu an tane taneye almaya başladık” dedi.

PAZARCI TAŞKIN: FİYATLAR DÜŞTÜ

Pazar esnafından Beşir Taşkın ise sebze ve meyvelerin fiyatlarında düşüş olduğunu savundu. Patlıcan, patates ve salatalığın fiyatlarının ucuzladığını belirten Taşkın, “Kışın salata 10 lira iken şimdi 4 liraya indi. Vatandaşlar en çok salatalık, patlıcan, domates ve biber alıyorlar. Birkaç hafta önce vatandaşlar ürünler pahalı olduğu için yarımşar kilo ile alıyorlardı şimdi poşeti dolduruyorlar” ifadesini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu